Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

..........Počátky chovu..........

První štěňátko kolie jsme si pořídili 15. listopadu 1986, kdy taťka využil toho, že mamka slavila narozeniny, a tak neváhal a koupil jí tento krásný dárek, který si on vždycky přál... ObrazekAmála z Beskydských pastvin. O výběru plemene nebylo žádných pochyb, protože taťka Břeťka, už ve svém mládi měl pejska kolie jménem Ajax... a kdo si jednou kolie oblíbí, tak už na ně nikdy nedá dopustit! A tak se dnes na Stařičském statku prohání pěti členná kolií smečka.  

 

 

 

Protože jsme si zanedlouho po Amálovi pořidili i fenečku Odetu Danilo Bohemia, Obrazeknetrvalo dlouho a chovná stanice ze Staříčského statku byla na světě.

Od doby Amála a odety uběhla už kupa času o čemž svědčí rodokmen našeho pejska Chucka, kde jsou Amál a Odeta praprapředci. 

 

 

 

 

 

 

.......Původ plemene........

Přesný původ plemene není znám, avšak není žádných pochyb o tom, že předkové dnešních kolií byli využívání jako pastevečtí psi ve východní Anglii a Skotsku. Kolie si pastevecké vlastnosti svých předků dochovaly dodnes.

Moje první brigáda byla pasení krav a já si na ní s sebou vždycky bral naši tehdejší smečku, která mi velice pomáhala s vyháněním a zaháněním dobytka . Opravdu rychle se pejsci naučili, že mají stádo 100 krav hnát a ne rozehnat. A tak když se některá z nich vydala jiným směrem nebo se pozapomněla, pejsci hnedka věděli co mají dělat. Bylo moc krásné je při této činnosti pozorovat.

Počátky původu plemene, takového jakého ho známe dnes, můžeme datovat teprve až do druhé poloviny 19. století, kdy se vlastnictví kolie stalo předmětem  módy, a pozornost se začala věnovat také exteriéru. Někdy v této době byl snad k původnímu plemeni přikřížen Irský setr a barzoj a dodali tak některé charakteristické vlastnosti. Například barzoj měl přispět k zušlechtění hlavy.

ObrazekZa významné období lze také považovat začátek 20. století, kdy si královna Viktorie pořídila dlouhosrstou kolií a  výrazně tak zvýšila zájem o tohle plemeno. 

 

 

                                                        Dlouhosrstá kolie, cca 1915

 

Kolie má jednu světovou zvláštnost - praotcem všech kolií je slavný anglický Trefoil, zapsaný do plemenné knihy už v roce 1873.